Antibiyotik Kullanımına Karşı Uyarı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı üzerinden '18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü' kapsamında, antibiyotiklerin bilinçli kullanılması gerektiğini vurgulayarak bir mesaj yayımladı.

  • | Son Güncelleme:
  • | Yeni Günaydın

Bilinçsiz antibiyotik kullanımının günümüzde dünya genelinde bir halk sağlığı sorununa yol açtığını belirten Bakan Koca, "Antibiyotikler bilinçli kullanılmalıdır. Bilinçli kullanılmazlarsa, bakteriler antibiyotiklerin yol açtığı hastalıklara karşı direnç kazanır, tedavide artık etkisiz olurlar. Bu durumlar arasında ölümcül hastalıklar da vardır." ifadelerini kullandı.

"ANTİBİYOTİKLER, HEKİM ÖNERİSİ VE REÇETE İLE ALINIR"

Antibiyotiklerin, bilinçli kullanılmazsa bakterilerin yol açtığı hastalıklara karşı direnç kazanacağına ve tedavi sürecinde etkisiz hale geleceğine dikkati çeken Koca, şunları kaydetti:

"Bu durumlar arasında ölümcül hastalıklar da vardır. Antibiyotiklerin ateş düşürmek, ağrı dindirmek, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi etmek amacıyla kullanılmaları yanlıştır. Antibiyotiklerin, sadece bakterilere karşı etkili olduğu unutulmamalı. Antibiyotikler, hekim önerisi ve reçete ile alınır. Enfeksiyonu en etkili biçimde tedavi etmek ve direncin ortaya çıkma riskini azaltmak için doğru dozda, doğru şekilde, reçeteye uygun zaman aralıklarıyla kullanılmaları gerekir. Bilinçsiz antibiyotik kullanımının günümüzde dünya genelinde bir halk sağlığı sorununa yol açtığını hatırlatmak isterim."

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz