Celine Dion Mücadelesini Anlatıyor: Belgesel Yayında!

Dünyaca ünlü şarkıcı Celine Dion, geçtiğimiz aylarda milyonda bir görülen bir hastalığa yakalandığını açıklamıştı.

  • | Son Güncelleme:
  • | Yeni Günaydın

Dünyaca ünlü şarkıcı Celine Dion, geçtiğimiz aylarda milyonda bir görülen bir hastalığa yakalandığını açıklamıştı. Tedavisi bulunmayan hastalıkla mücadele eden Dion, yeni belgesinde hastalığına ilişkin süreci ve yaşadığı zorlukları anlattı.

'Titanic' filmi için seslendirdiği 'My Heart Will Go On' şarkısıyla hafızalara kazınan, dünyaca ünlü şarkıcı Celine Dion, geçtiğimiz aralık ayında nadir görülen bir nörolojik rahatsızlık olan Stiff Person Sendromu'na (katı kişi sendromu) yakalandığını öğrenmişti.

Tedavisi bulunmayan hastalığı sebebiyle konserlerini iptal edip tedavisine odaklanan sanatçı, yeni belgeselinde hastalığı hakkında konuştu.

Mart ve Nisan 2022'de kas spazmları yüzünden Kuzey Amerika'daki bazı programlarını iptal eden Celine Dion, Avrupa turnesini de sağlık sorunu nedeniyle iptal etmek zorunda kaldığını duyurmuştu.

Aralık 2022'de Instagram hesabı üzerinden takipçileriyle dertleşen üç çocuk annesi şarkıcı, gözyaşları içinde Stiff Person (Katı Kişi) Sendromu'na yakalandığını şu sözlerle açıklamıştı:

Bir milyonda bir kişide görülüyor

"Herkese merhaba. Hepinizi çok özledim ve sizinle sohbet etmek için sabırsızlanıyorum. Her zaman açık bir kitap gibi oldum ve hazır hissetmeden herhangi bir şeyi söylemek istemedim. Bütün bunlarla yüzleşmek ve mücadele ettiklerim hakkında konuşmak çok zor. Son zamanlarda çok nadir görülen bir nörolojik hastalıkla mücadele ediyorum. Adı Stiff Person Sendromu ve bir milyonda bir kişide görülüyor."

I am: Céline Dion

56 yaşındaki ünlü şarkıcı, şimdilerde 'I Am: Céline Dion' adlı belgeselini hayranlarıyla buluşturmaya hazırlanıyor. Belgeselinden yayınlanan ilk görüntülerde, ünlü ismin hastalığını anlattığı ve ölümden döndüğünü söylediği anlar kısa sürede magazin gündemine oturdu.

"Hiç bir şey söylemeye hazır değildim ama artık hazırım"

"Bana çok nadir görülen bir nörolojik bozukluk teşhisi konuldu ve daha önce hiçbir şey söylemeye hazır değildim ama artık hazırım" diyen Kanadalı şarkıcı, sözlerine şöyle devam etti:

"Yürüyemezsem sürüneceğim ama durmayacağım"

Konser vermek zor değil, konseri iptal etmek zor. Her gün çok çalışıyorum ama bunun bir mücadele olduğunu kabul etmeliyim. İnsanları özlüyorum. Koşamıyorsam yürüyeceğim. Yürüyemezsem sürüneceğim. Ama durmayacağım.

Hastalığın ilk dönemlerinde ölmek üzereymiş 

Celine Dion, otoimmün bir nörolojik hastalık olan katı kişi sendromuyla mücadelesinin ilk dönemlerinde ölmek üzere olduğunu ve doktorların çabasıyla hayatta kaldığını itiraf etti.

Katı Kişi Sendromu (Stiff Person Sendromu) Nedir?

Katı kişi sendromu, özellikle vücudun orta kısmında ortaya çıkan ilerleyici kas sertliği ve spazmlara karakterize otoimmün nörolojik bir hastalıktır. Zaman içerisinde bacaklarda ve kaslarda sertlik meydana gelerek spazmların oluşmasına neden olur.

Bu nedenle katı kişi sendromu olan kişilerin yürümesi zorlaşır, düşebilir ya da yaralanmaya daha yatkın hale gelebilirler. Katı kişi sendromunu iyileştirecek bir tedavi yöntemi olmasa da uzman doktordan yararlanarak semptom kontrolünü sürdürmek bu durumla yaşamayı kolaylaştırır.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz