Eski TRT Daire Başkanı Yılmaz Dağdeviren Hayatını Kaybetti!

TRT’nin tek kanal olduğu dönemlerdeki fenomen Daire Başkanı ve yayıncılıkta birçok yeniliğe imza atmış Yılmaz Dağdeviren 23 Mayıs 2024 tarihinde hayata veda etti.

  • | Son Güncelleme:
  • | Yeni Günaydın

TRT’nin tek kanal olduğu dönemlerdeki fenomen Daire Başkanı ve yayıncılıkta birçok yeniliğe imza atmış Yılmaz Dağdeviren 23 Mayıs 2024 tarihinde hayata veda etti.

İTÜ’den Elektronik Yüksek Mühendisi olarak mezun olduktan sonra iş hayatına genç yaşında PTT’de şehirler ve milletlerarası iletişimden sorumlu müdür olarak başlayan ve TRT'nin eski daire başkanlarından olan Yılmaz Dağdeviren hayatını kaybetti.

Dağdeviren, 1970 yılında radyo, televizyon ve iletişim yatırımlarından sorumlu birimin müdürü olarak TRT’ye geçti. 1974'te Televizyon Dairesi Başkanı oldu. Televizyonun tek kanal olduğu o dönemde Genel Müdür İsmail Cem liderliğinde 500 gün boyunca TRT’de altın devrimler denen dönemi iş arkadaşları ile beraber yönetti. Bu kapsamda yayınlar cumartesi, pazar öğleden sonraları da dahil olmak üzere haftada yedi geceye, toplamda 50 saate çıkarıldı ve televizyon yayınları Türkiye'nin önemli bütün şehirlerine ulaştı.

Fikir babası olduğu ve gerçekleştirdiği yeniliklerden bazıları ise; Türkiye’nin European Broadcast Union üyeliği ve Eurovision Şarkı Yarışması'na katılımı, 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği'nin yaratılması ve uygulaması, Avrupa'dan ve Avrupa'ya ilk naklen yayınlar, camiden ilk mevlit naklen yayını, ilk futbol maçının naklen yayını oldu. Bunların dışında aralarında 5 Dakika, İşte Hayatınız, Kaynanalar, Aşk-ı Memnu gibi hatırlanan yapımların öncülüğüydü. 

1980’de 12 Eylül darbesi ertesi işinden alınan Yılmaz Dağdeviren kısa bir ara haricinde TRT’nin en uzun dönem başkanlığını yapan isimlerden oldu. 

Dağdeviren, 1992 yılında İstanbul belediyesi adına BRT televizyon kanalını kurarak yayına geçirdi.

Yılmaz Dağdaviren, 1994'te TELSİM Genel Müdürü olurken, Türkiye genelinde bütün altyapının kurulmasını sağladı. 1998'den 2003'e kadar, sonradan Vodafone’a satılan Telsim‘in İcra Kurulu üyeliğini yaptı.

Ayrıca eski Elektrik Mühendisliği Odası yönetim kurulu üyesi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Yüksek Kurulu üyesi, Türk Dil Derneği kurucularındandı.

Birsen Alpan Dağdeviren’in eşi olan Yılmaz Dağdeviren, gazeteci ve yapımcı Elif Dağdeviren’in babasıydı.
 

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz