Okul Müdürünün Milyonluk Ek Ders Vurgunu!

Okul müdürünün öğretmenlerden isteği pes dedirtti

  • | Son Güncelleme:
  • | Yeni Günaydın

Kocaeli'nin Gölcük ilçesindeki Saraylı Ortaokulu’nda görev yapan öğretmenlerin hesaplarına yatan ek ders ücreti ile bordrolarındaki tutarın farklı olduğu iddia edilince 4,5 milyon lirayı bulan yolsuzluk ortaya çıktı. Okul müdürü M.H.A.'nın, “Oğlum şifrelerimi kullanarak borsada para kaybetti ve bu işlemleri benden habersiz yaptı. Emekli olana kadar şikayetçi olmayın, sonra şikayet edin.” dediği ortaya çıktı.

Kocaeli’de bir ortaokulda görev yapan öğretmenlerin hesaplarına yatan ek ders ücreti ile bordrolarındaki tutarın farklı olduğu iddia edilince 4,5 milyon lirayı bulan yolsuzluk ortaya çıktı. Mağdur bir öğretmen ifadesinde okul müdürü M.H.A.'nın, “Oğlum şifrelerimi kullanarak borsada para kaybetti ve bu işlemleri benden habersiz yaptı. Emekli olana kadar şikayetçi olmayın, sonra şikayet edin.” dediğini belirtti.

Kocaeli’nin Gölcük ilçesindeki Saraylı Ortaokulu’nda görev yapan bazı öğretmenler, sistem üzerindeki e-bordroları ile maaş ödeme dekontlarında tutarsızlık olduğunu tespit etti.

İddiaya göre, ek ders ücretlerini karşılaştıran öğretmenler, e-bordro üzerinde görünen ek ders ücretinin hesaplarına yatan ücretten yaklaşık 3 kat daha fazla olduğunu fark etti.

Bunun üzerine geriye dönük yapılan kontrollerde, öğretmenlerin ek ders ücretlerinde yaklaşık 4 yıldır bu durumun yaşandığı ve fazla olan miktarın farklı banka hesaplarına yatırıldığı tespit edildi.

İDARİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İddialar hakkında Hürriyetçi Eğitim Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Adem Ellialtıoğlu, ek ders ücretlerini hesaplayan okul müdürü M.H.A, işlemleri inceleyen ve onaylayan ilçe destek hizmetleri şefi ve memurları, şube müdürü ve Gölcük Milli Eğitim Müdürü hakkında; irtikap, görevi kötüye kullanma ve resmi belgede sahtecilik suçlarından Kocaeli Adliyesi’ne gidip, suç duyurusunda bulundu.

Konuyla ilgili adli soruşturma başlatılırken Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü de idari soruşturma başlatıldığını duyurdu.

MAĞDUR OLAN 8 ÖĞRETMEN ŞİKAYETÇİ OLARAK İFADE VERDİ

Okulda görev yapan 8 öğretmen, dün savcılık talimatıyla Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı Mali Suçlar Büro Amirliği’ne davet edilerek şikayetçi sıfatıyla ifade verdi.

Öğretmenlerin ifadesinde, olayla ilgisi olan herkesten şikayetçi olduklarını söyledi.

"OĞLUM BORSADA PARA KAYBETTİ"

Öğretmenler ifadelerinde okul müdürünün öğretmenler odasında yaptığı konuşmayı da anlattı.

Bir öğretmen, okul müdürü M.H.A.'nın odada kendilerine “Oğlum e-Devlet ve diğer şifrelerimi bilmekteydi. Borsada para kaybettiği için bu işlemleri kendisi benden habersiz yaptı. Ben emekli olana kadar lütfen herhangi bir yere şikayette bulunmayın. Emekli olduktan sonra şikayetçi olmanızı rica ediyorum." dediğini söyledi.

Diğer öğretmenlerin de okul müdürü M.H.A.’nın öğretmenler odasında yaptığı iddia edilen konuşmayı doğrular yönde ifade verdiği öğrenildi.

Öğretmenlerin okul müdürünün bu teklifini kabul etmeyerek 20 Mayıs günü savcılığa giderek şikayetçi oldukları öğrenildi.

"HESABIMA YATAN PARAYI MÜDÜRE GERİ GÖNDERDİM"

Okulda görev yapan bir başka öğretmen ise ifadesinde hesabına yatan ücret ile e-Devlet’te görülen ücretin farklı olduğunu görmesinin ardından okul müdürünün yanına gittiğini belirterek, “Yanlışlığı görmem üzerine okul müdürüne gittim. Okulun müdürü bana, 'Benim ek ders ücretim sana yatmış olabilir, el ile girdiğim için 2 kez basmış olabilirim' dedi. Daha sonra okul müdürü kendi hesabından benim hesabıma para gönderdi ancak ben parayı geri gönderdim.” dedi.

"ŞİKAYET ETSENİZ BİLE BİR ŞEY ÇIKMAZ"

Başka bir öğretmen ise ifadesinde diğer öğretmen arkadaşlarıyla birlikte durumu okul müdür yardımcılarına anlattıklarını, ilçe milli eğitim müdürlüğüne gideceklerini söylediklerini belirtti.

Okul müdür yardımcısının kendilerine "Gitseniz bile e-Devlet’te yanlışlık olmuştur deyip gönderirler. Çünkü daha önce de bir öğretmene böyle oldu, bir şey çıkmadı" dediğini, bunun üzerine yine de müdür yardımcısına dilekçe verdiklerini ifadesinde söyledi.

Soruşturma çok yönlü olarak sürüyor.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz